Červený trpaslík

Pokud budete sestavovat žebříček kultovních seriálů, bylo by dost zvláštní, kdyby Červený trpaslík nefiguroval na prvních pozicích. I když to ani samotní autoři respektive britská televizní stanice BBC, která se seriálem přišla, neočekávali, získalo si toto dílo pohybující se na pomezí sci-fi a nekompromisní parodie doslova životy miliónů fanoušků po celém světě. Z původní jedné řady se Červený trpaslík díky ohromné oblibě rozrostl na hned osm (devátá se připravuje) a dnes je ke zhlédnutí k dispozici 55 půlhodinových epizod. Poprvé se Červený trpaslík objevil na obrazovkách v dnes už historickém datu 15. února 1988 a od té doby se jen málo seriálů mohlo alespoň pokusit ho sesadit z dominantní pozice na mnoha stanicích.

Děj

Červený trpaslík je vlastně sitcom, který se snaží parodovat co největší počet známých sci-fi filmů. Právě kvůli tomu se dá jeho děj shrnout v podstatě odpovědí na jednoduchou otázku – proč Červený trpaslík? To je název lodi, na které všichni zúčastnění plují vesmírem v dobách o tři milióny let později. Už její popis – 8 kilometrů dlouhá, hranatá, natřená na červeno a fungující jako samostatné město, když má několik restaurací, diskoték, věznice apod., mluví za vše. Hlavní funkci má na lodi řídící počítač, který se jmenuje Holly a jehož IQ z 6000 za tři milióny let citelně opadlo – jak sám dodává, jeho IQ ale stále předčí 6000 učitelů tělocviku, nebo 12000 hlídačů parkovišť.

Postavy

Seriál Červený trpaslík má velký počet hlavních postav, které se na lodi neustále potkávají při putování vesmírem. V první řadě je to David Lister (hraje ho Craig Charles), kterému je 25 let, miluje hraní na svou kytaru se třemi G a také indická jídla. Už v mládí se beznadějně zamiloval do Kristiny Kochanské (Chloe Annett), která je vlastně jeho matka a on „shodou náhod“ svým vlastním otcem. Ona je bohužel jeho pravým opakem – inteligentní a vzdělaná žena, která má ráda sýry. Zajímavou postavou na lodi je také Kocour (Danny John-Jules), který je blíže nepopsaným druhem kočky, která se za tři milióny let vyvinula v organismus podobný člověku. Jeho chování se tak kočičím předkům nápadně podobá. Další opravdu úsměvnou postavou je Arnold Rimmer (v reálu Chris Barrie), druhý technik lodi, který má jediný úkol a to opravovat automaty na polévku. Bohužel je to naprostý nešika, kterému se nikdy nic nepovedlo, a který před každým problémem ihned utíká. Poslední důležitou ikonou celého děje je Kryton (Robert Llewellyn), což není člověk, ale hranatý android, který našel zálibu v žehlení. Všechny oslovuje pane a jeho představení – „Mé jméno je Kryton 2X4B-523P, což je hloupé křestní jméno,“ vešlo do dějin seriálu.

Zajímavosti

Nejen že samotná historie seriálu Červený trpaslík je více než zajímavá, ale i natáčení a přípravy seriálu provázely některé okolnosti, které jistě stojí za zmínku. Už jeho počátky nebyly vůbec jednoduché, když museli autoři Rob Grant a Doug Naylor přemlouvat BBC čtyři roky, aby natáčení povolila. Dva dny před první zkouškou pak byl málem zrušen, když stávkovali technici. Prakticky ani jeden herec, který dnes v seriálu vystupuje, se neucházel o svou postavu, ale o jinou. Autorům ale vždy zapadal lehce jinam. Červený trpaslík byl pak díky svému ohromnému úspěchu vysílán v 25 zemích, prodáno bylo více než 7 miliónů nosičů se seriálem a dokonce získal cenu Emmy.